Rastliny
Najpredávanejšie
Obrazy podľa čísle s tematikou kvetín a rastlín
Pre milovníkov kvetov máme pripravenú širokú ponuku - od pivoniek, cez slnečnice, rozkvitnuté magnólie až po nádherné rozkvitnuté sakury z ďalekého Japonska. Alebo dáte prednosť klasike vo forme červených ruží? Načerpajte silu a užite si krásu rastlín aj vy pri maľovaní podľa čísel.
Rastliny, plantae či superskupina Archaeplastida, sú ríšou eukaryotických a prevažne fotosyntetických organizmov. Na Zemi je asi 350 000 druhov rastlín, vrátane semenných rastlín, machorastov, papraďorastov a zelených rias. Väčšina rastlín získava energiu fotosyntézou zo slnečného žiarenia na výrobu organických látok. Riasy sa na súši objavili pred viac ako miliardou a rastliny pol miliardou rokov. Najstaršia fosílna suchozemská mechorosť je z obdobia prvohorného ordoviku pred 460 miliónmi rokov.
Význam rastlín v prírode
Rastliny stoja na začiatku potravinového reťazca a fotosyntézou produkujú organickú hmotu a kyslík, čím umožňujú život ďalším organizmom. Korene rastlín zadržujú vodu, spevňujú pôdu a bránia erózii. Ide o symbiotické organizmy pre živočíchy, poskytujú biogénne prvky, regenerujú vzduch a sú prostredím k životu organizmov.
Význam rastlín pre človeka
Rastliny spolupôsobia pri tvorbe klímy, zlepšení mikroklímy, pôdotvorného procesu, miere zadržiavania vody, znížení prašnosti i hlučnosti a pôsobia esteticky. Sú základnou zložkou živočíšnej stravy, využívajú sa v liečbe, ich drevo na kúrenie, stavbu, na výrobu rôznych nástrojov, papiera a textílií, olejov, vosku, parafínu aj gumy. Z rastlín pochádzajú aj fosílne palivá, ako je uhlie a ropa.
Rastliny v obrazoch nielen maľované podľa čísel
Živé rastliny a kvety prinášajú potešenie aj vo výtvarných dieloch. Kvetinové motívy sa v umení používajú po stáročia. Najväčšej obľube sa tešili v Číne a Japonsku. V Európe sa ako výtvarný námet objavujú od konca 16. storočia. Už starí Egypťania, Gréci a Rimania si zdobili stavby kvetinovými motívmi. V stredoveku boli rukopisy zdobené girlandami kvetov. Kvetinám sa venovali maliari herbárov a najmä v 14. a 15. storočí sa objavili unikátne botanické ilustrácie.
Maľovanie rastlín
Impresionisti boli fascinovaní svetlom a farbami kvetov, čo je zrejmé u slnečníc Vincenta van Gogha a Monetových lekien. V čase secesie sa objavujú rastliny v dekoratívnej forme. Štylizované kvety sú aj na plagátoch Alfonsa Muchu. Často sú v podobe pivoniek, slnečníc, magnólií, sakúr, orgovánu, vlčích makov, nevädza a ruží.